Zalewanie przedmiotów w żywicy epoksydowej to temat, który wielu z Was określa jako “zadra w oku”. Żeby ją wyciągnąć – czytaj dalej.
Pamiętaj, że to właśnie dla Ciebie powstał ten tekst. Jeśli podczas czytania, czy oglądania filmu, który został zamieszczony poniżej pojawią się jakieś pytania – koniecznie napisz je w komentarzu.
Zalewanie przedmiotów w żywicy – jak zacząć?
Najlepiej od początku, czyli od wstępnej selekcji przedmiotów, które chcemy zalewać. Jeśli są widoczne uszkodzenia, czyli ruchome elementy należy je usunąć. Przygotuj dokładnie stanowisko do pracy. Nie pomijaj żadnego z elementów, żeby później nie biegać rozpaczliwie po pracowni w poszukiwaniu przedmiotów, których Ci brakuje. Wszystko musisz mieć pod ręką. Zadbaj o dobre oświetlenie, żeby mieć pewność, że pokryjesz każdy fragment swoich drobiazgów. Zacznij od gruntowania i pamiętaj…
Dlaczego to robisz.
Gruntowanie to proces, dzięki któremu blokujemy możliwość wpływania żywicy w pory przedmiotów, które będziemy zalewać. Dzięki takim zabiegom eliminujesz jeden z czynników występowania bąbelków w odlewie. Gwarantujesz również, że twój odlew nie będzie puszczał koloru. Dla przykładu – chrobotek reniferowy, potocznie nazywany przez niektórych mchem (dostępny w sprzedaży w internecie) pomimo zapewnień sprzedawców w większości przypadków jest barwiony. Istnieje możliwość, że po zalaniu, podczas procesu utwardzania żywicy nasz “mech” wypuści kolor i nierównomiernie zabarwi żywicę. Dokładnie tak samo może się stać z kwiatami zakupionymi w markecie. Grunt, podstawą udanego odlewu! 🙂 Kolejny krok to…
Podział pracy
Na czystą i brudną strefę . Czysta to miejsce (forma lub mata silikonowa) na którą odłożysz przedmioty pokryte żywicą. Musi to być miejsce, które nie będzie przez Ciebie użytkowane przez najbliższe 24 godziny. To czas, którego potrzebujesz do utwardzenia niektórych żywic z firmy Techniart.
Najlepsze Żywice Odlewnicze – TechniartTechniart
Miejsce, które nazwaliśmy brudnym to pojemnik (ja używam silikonowej formy do odlewu – łatwo odkleić od niej gruntowane przedmioty), w którym wylewam niewielkie ilości żywicy, aby wykorzystać je do gruntowania.
Dlaczego nazywam to “brudnym miejscem”? Zwyczajnie jest to przestrzeń robocza, Twoja przestrzeń do popełniania błędów. 🙂 Delikatne kwiaty mogą czasami ukruszyć się i to jest właśnie miejsce na takie zachowania.
Ciąg dalszy pracy możesz obejrzeć na filmie zamieszczonym poniżej.
Kliknij dwa razy aby otworzyć film na pełnym ekranie.
Ważne!
Każdy projekt rozpatruj indywidualnie. W przypadku wylewania głębokich odlewów pamiętaj o zjawisku flotacji (przedmioty zalewane unoszą się ku górze). Dlatego warto niektóre odlewy podzielić na trzy wylewania
- Warstwa pierwsza – spód odlewu
- Warstwa druga, w której znajdują się zalewane przedmioty. Nie zalewaj ich po sam czubek, wtedy zyskasz pewność, że zostaną w tym miejscu, które dla nich zaplanowałeś
- Warstwa trzecia, docelowa.
Dzięki takim zagraniom unikniesz wielu błędów, które popełniają początkujący.
Pamiętaj, żeby do barwienia żywicy odpowiednio dobrać barwniki do projektu. O tym możesz poczytać więcej na naszej stronie :
Barwniki do żywicy- krok po kroku – Warsztat Na Maxa
Czujesz głód wiedzy? Chcesz więcej? Wpadnij na kurs i naucz się pracować samodzielnie!