Bąble w żywicy to temat, który nurtuje Was już dłuższy czas, dlatego postanowiliśmy nieco pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Jeśli nie chcesz uzyskać efektu “akwarium” w swoim odlewie, koniecznie czytaj dalej.
Sposobów na pozbycie się zapowietrzonej żywicy jest kilka i nie mówimy tu o wyrzuceniu do kosza Twojej pracy.
Zacznijmy od samego początku, czyli…
MIESZANIE SKŁADNIKÓW
Na tym etapie zadaj sobie podstawowe pytanie – co będę robić?
Czy mam w planach ubijać jajko, przygotować kogel mogel, czy może doprowadzić do połączenia dwóch składników (żywicy i utwardzacza)? Jeśli zależy Ci na tej trzeciej opcji to postaraj się aby mieszanie było spokojne, jednostajne i dokładne. Nie chcemy napowietrzyć naszej żywicy już na samym początku pracy. Mieszaj od góry do dołu, ósemkami aż do połączenia dwóch składników.
KĄPIEL WODNA
Znowu zacznijmy od porównania kulinarnego – czy rozpuszczałeś kiedyś czekoladę w kąpieli wodnej? Jeśli tak to wiesz, że nie zależy Ci na zagotowaniu czekolady, a na powolnym i delikatnym jej podgrzaniu. W tym przypadku jest podobnie. Niech woda, która będzie otaczać pojemnik z Twoją mieszanką będzie o 10/20 stopni wyższa niż temperatura pomieszczenia. Dzięki temu przez zmianę gęstości cieczy powietrze grzecznie ewakuuje się z mieszanki. Pamiętaj o tym, że ta metoda skraca czas pracy na rozrobionej żywicy, więc samo wylewanie powinno przebiegać nieco szybciej.
PALNIK
Metoda dość kontrowersyjna, ale jak samo używanie żywicy – tylko dla tych, którzy “na żywicy zjedli zęby”, a w rzeczywistości ich wiedza opiera się na wyssanych z palca (wyczytanych z internetu) bzdur.
Pracując palnikiem pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość ognia od odlewu. Nie chcesz przecież nienaturalnie szybko zmienić temperatury swojej mieszanki, tylko pozbyć się bąbli i ułatwić im ewakuację z odlewu. Po użyciu palnika przyspieszasz reakcję wiązania żywicy, więc jeśli już go użyjesz to nie grzeb więcej przy swojej pracy, tylko pozwól jej na rozpoczęcie procesu utwardzania.
A jeśli nic nie działa to…
KOMORA PRÓŻNIOWA
Ostatni pomysł na pozbycie się bąbli w żywicy to inwestycja w komorę próżniową. Na jakiej zasadzie działa i czy rzeczywiście jest skuteczna? Pompa próżniowa, jak sama nazwa wskazuje wytwarza próżnię, która wyciąga powietrze z twojej mieszanki.
Ceny wahają się od 70 do 800 zł na allegro.
Jeśli nie ma takiej konieczności to po co ładować dodatkowe pieniądze w sprzęt?
Pomysłów podaliśmy kilka, sam sprawdź i zdecyduj, który będzie dla Ciebie najskuteczniejszy.
Po więcej edukacyjnych wpisów wpadaj tu:
Natomiast po praktyczną naukę pracy z żywicą zapraszamy na nasze kursy stacjonarne.
Polski producent żywicy również poleca się serdecznie: